Nie masz konta? Zarejestruj się

 

Warunki współpracy dla pośredników

Miara papieru, gramatura, arkusz – co należy wiedzieć o papierze?

papier
wszystko co musisz wiedzieć o papierze

16.02.2021

Miara papieru, gramatura, arkusz – co należy wiedzieć o papierze?

Papier jest od lat jednym z najpowszechniejszych nośników treści. Z papierem mamy kontakt każdego dnia, używamy go w codziennym życiu i biznesie, dlatego warto o nim wiedzieć kilka podstawowych rzeczy. 

Bela, ryza, paka – miara papieru

W celu zwiększenie swobody komunikacji z drukarnią, z której usług korzystamy, warto poznać kilka podstawowych terminów, które służą do liczenia arkuszy papieru, czyli określeń, w który może być wyrażona miara papieru. Jeden arkusz papieru to stronica. Jeśli arkuszy jest 24 albo 25, to mamy do czynienia z librą. Ryza to 20 libr, a 10 ryz składa się na jedną belę. Jeśli mamy dwie bele, to stają się one paką. Prócz ilości arkuszy warto również wiedzieć, co oznacza termin gramatura. Oznacza on wagę jednego metra kwadratowego jednej kartki papieru. Gramaturę wyraża się w g/m2 i wpływa ona na istotne właściwości papieru, takie jak jego wytrzymałość, grubość oraz prestiż. Im grubszy papier, tym większy prestiż przekazywanych informacji. Zarówno miara papieru, jak i jego gramatura pozwolą nam na obliczenie wagi zamówionych wydruków. 

Jakie cechy papieru są istotne?

Bardzo ważna jest białość papieru, którą oznacza się jednostką CIE. Jeśli projektujemy foldery, które służą prezentacji eleganckich i ekskluzywnych produktów, to powinniśmy wybrać papier o większym stopniu białości, gdyż robi on lepsze wrażenie na odbiorcach. Kolejnym istotnym parametrem jest nieprzezroczystość papieru. Odnosi się ona do tego, jak bardzo papier jest odporny na przenikanie światła. Jeśli projektujemy katalogi klejone, to warto wybrać papier, który będzie się cechował dużą nieprzezroczystością, np. kreda mat, gdyż katalogi są zwyczaj zadrukowywane dwustronnie. Istotna jest również szorstkość papieru. O ile niektóre wydruki mogą być szorstkie i to dodatkowo zwiększy ich atrakcyjność, to katalogi spiralowane powinny być raczej gładkie, gdyż to ułatwi korzystanie z nich. Ze względu na swój użytkowy charakter powinny być też odpowiednio zabezpieczone przed uszkodzeniami i zabrudzeniami. 

Metody uszlachetniania druku

W celu odpowiedniego zabezpieczenia papieru warto sprawdzić, jakie metody uszlachetniania druku oferuje wybrana drukarnia. Papier można pokryć lakierem UV albo odpowiednią folią. Projektując katalogi szyte (oprawa zeszytowa), nie możemy zapomnieć o wybraniu odpowiedniej metody ochrony. To materiały, z których korzysta się wielokrotnie, w różnych warunkach. Ich zabrudzenie, zniszczenie albo wytarcie jest niekorzystne ekonomicznie i wizerunkowo. Również wizytówki i identyfikatory warto zabezpieczyć. Estetyka wydruków świadczy o jakości danej marki. 

 

Wróć do listy wpisów blogowych